FRANÇOIS Ier (1494-1547)

Lot 100
3 000 - 4 000 €
Résultat : 7 200 €

FRANÇOIS Ier (1494-1547)

L.S. «Francoys», Saint-Laurent-des-Eaux (près Chambord) 17 février [1524], au Chancelier Antoine Duprat; contresignée par Florimond Robertet; 1 page in-fol., adresse (qqs rousseurs). Lettre au Chancelier au sujet de la trahison du Connétable de Bourbon. «Chancelier. Jay veu tout ce que vous avez envoyé a mon oncle le grant maistre [René le Bastard de Savoie] et mesmement ce qui estoit en chiffre que jay fait deschiffrer combien quil ny eust icy aucun contrechiffre, et me semble que par la vous pourrez congnoistre a la verité des dessaings de noz ennemys, et les choses qui ont empesché de mettre a execution leur mauvaise entreprise, que je pense nest venu dautre que de Dieu, qui nous a bien pour ceste foys donné a congnoistre quil a esté entierement bon francoys. Il y a entre autres choses des lettres et advertissemens touchant lestat du Connestable qui me semble qui ne se doivent oblyer en son proces. Par quoy les y ferez insserer et audemourant ferez entendre aux commissaires qui en ont la charge et semblablement du proces des personnes, que je treuve estrange que pour chose de telle consequence si congneue et adveree que ceste la ilz procedent si mollement a lexpedition, et ne scay que en penser veu le peu de dilligence quilz y ont usé jusques icy. Vous donnerez ordre que la chose soit autrement poursuyvye par facon que a mon arrivee a Paris je treuve les choses prestes a vuyder, car je ne trouveroys bon que cela retardast de riens mon voyaige»..
Mes ordres d'achat