FRANÇOIS Ier (1494-1547)

Lot 66
2 000 - 3 000 €
Résultat : 9 000 €

FRANÇOIS Ier (1494-1547)

L.S. «Francoys», Lyon 2 mai [1522], au Premier Président Jean de Selve; contresignées par Nicolas de Neufville; 1 page in-fol., adresse. Importante lettre sur les postes. Il est averti «quil y a plusieurs courriers et autres manieres de gens en mon Royaume qui courent ordinairement jour et nuyct portans lettres et nouvelles a mes ennemys de toutes parts. Je veulx et entendz que nul doresnavant, soient francoys ou autres de quelque estat ou vaccation quilz soient, nayent plus a courir par chevaulx de postes et en diligence sans avoir expressement mes lettres de congé et passage, si ce nest ceulx qui portent les pacquetz de mes postes ordinaires, ou les chevaucheurs de mon escuyerie en ayant bulletin signé de leur contrerolleur». Il ordonne d'aller quérir ceux qui «auront des chevaulx de postes en leurs maisons tant en ma ville de Paris que a dix lieues environ dicelle», et de leur signifier «que doresnavant ilz nayent plus a tenir lesdits chevaulx de postes, ne en bailler ou delivrer», sous peine des plus graves punitions
Mes ordres d'achat