LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

Lot 69
Estimation :
1200 - 1500 EUR
Result : 1 600EUR
LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)
L.S. «Loyse», Saint-Germain-en-Laye 10 septembre [1522], au Premier Président de Paris Jean de Selve; contresignée par Georges de Vercle; 1 page in-4, adresse. Élection de l'évêque de Senlis, en faveur d'Artus Fillon (docteur en théologie formé dans l'entourage du cardinal d'Amboise). «Le Roy monsgr et filz vous escript presentement du desir et affection quil a que maistre Arthus Fillon soit esleu en futur pasteur et evesque de Senlys ce que je desire aussi de ma part pour les meurs sens vertuz et autres bonnes qualitez qui sont en sa personne et [...] vous mande que vous vueillez vous transporter aud. lieu de Senlys avec les autres personnaiges ausquelz ledit Sgr en escript semblablement et assister le jour de lelection pour remonstrer et fere entendre de la part dud. Sgr et myenne a ceulx du chappitre de ladite eglise le zele et affection que nous avons quilz eslisent pour leur futur pasteur ledit Fillon»..