françois ier (1494-1547)

Lot 109
Estimation :
8000 - 10000 EUR
Résultat : 24 000EUR
françois ier (1494-1547)
7 L.S. «Francoys», juin-août [1524], au Premier Président Jean de Selve; contresignées par Jean Breton (2), Florimond Dorne (2), Robert Gedoyn, Nicolas de Neufville ou Claude Pernoct; 1 page in-4 ou in-fol. chaque, adresses. Besoin d'argent pour faire la guerre aux ennemis de la France. Amboise 20 juin. Il a été averti que son procureur au bailliage de Meaux a commis «plusieurs abbuz au fait de son office», et veut qu'il soit poursuivi: «Je desire sur toutes choses justice estre maintenue et gardée en mon Royaulme et ne souffrir telz cas estre commis par ceulx mesmes qui en ont le gouvernement et police»... 22 juin. «Chacun veoit et congnoist assez la mauvaise et dampnée voulunté et affection que mes ennemys ont alencontre de moy et de mon Royaume pays et subgectz et que desja plusieurs foys ils ont essayé de me voulloir ruyner et destruire silz eussent peu et encores a ceste heure perseverent en leur mauvais voulloir, se mettent a leur effort et font tous les preparatifz quils peuvent pour venir a grosse puissance en mon Royaume pays et seigneuries par divers endroictz, deliberez de les piller, saccaiger, brusler et mettre en proye et perdicion. Ce que a layde de Dieu et de mon bon droict jespere empescher et y si bien pourvueoir de tous costez quilz se trouveront soustrez de leur mauvaise intention». Mais il a besoin d'argent «pour fournir aux fraiz quil convient faire promptement pour souldoyer ung si gros nombre de gens de guerre et autre force que je metz sus pour y resister», et demande à Selve de lui prêter mille livres... 22 juin, au Premier Président de Selve, au trésorier Le Gendre, et au seigneur d'Yverny maître des requêtes de son hôtel. Il demande aux prévôt des marchands, échevins et habitants de sa bonne ville de Paris de lui avancer 20.000 livres pour lui permettre de «conserver et garder nostre Royaume peuple et subgectz et resister a la fureur et dampnée entreprinse de noz ennemys qui viennent par divers endroictz en nostre Royaume pour le piller r
Mes ordres d'achat