LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

Lot 95
2 000 - 3 000 €
Résultat : 3 000 €

LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

L.S. «Loyse», Blois 3 septembre [1523], au Premier Président de la cour de Parlement de Paris Jean de Selve; contresignée par Robert Gedoyn; 1 page in-4, adresse. Intervention de la régente en faveur du réformateur Louis de Berquin. «Jay nagueres escript a messieurs de la court de parlement de Paris, pour faire venir pardeca me André Vertus, et par luy me envoyer les charges livres traictez et autres choses produictes a lencontre de Berquin, pour iceulx faire veoyr visiter et entendre icy par plusieurs bons grans et notables personnaiges theologiens et autres en ce congnoissans, et en faire faire la reparacion si elle y eschet. Toutesvoyes depuys je nen ay eu aucunes nouvelles. Et pource que le pouvre gentilhomme demeure pardeca a grans fraiz et despens et que je desire expedié qu'il soit de ceste matiere sen aller ou luy sera ordonné pour faire service au Roy mon trescher Sgr et filz ou laffaire sera je vous en ay bien voullu escripre et vous prie que me advertissez incontinant de la responce que aura esté faicte par messrs de ladite court en ceste matiere, affin de pourveoir aud. gentilhomme ace quil ne perde plus icy temps et vous me ferez plaisir»..
Mes ordres d'achat