LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

Lot 94
Estimation :
2000 - 3000 EUR
Résultat : 3 000EUR
LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)
L.S. «Loyse», Blois 3 septembre [1523], à «noz treschers et bien amez les gens tenans la court de parlement de Paris»; contresignée par Robert Gedoyn; 1 page in-4, adresse. Mandement de la Régente lors du premier procès du réformateur Louis de Berquin (1490-1529), qui sera brûlé avec ses livres le 15 avril 1529. «Nous vous avons nagueres escript faire venir pardeca maistre André Verjus et par luy vous envoyez les charges livres traictez et autres choses produictes a lencontre de Berquin pour iceulx faire veoir visiter et entendre icy par plusieurs bons grans et notables personnaiges theologiens et autres en ce congnoissans et en faire faire la repparacion si elle y eschet. Toutesvoyes depuis nen avons eu aucunes nouvelles. Et pource que le pouve gentilhomme demeure par deca a grans fraiz et despens et desire expedier quil soit de ceste matiere sen aller ou il luy sera ordonné pour faire service au Roy nostre trescher Sgr et filz ou laffaire sera nous vous en avons bien voullu de rechef escripre et vous prions que, soit par ledit maistre André Verjus ou autre que adviserez, nous envoyez lesd. charges livres traictez et autres escriptures produictes et mises en avant contre icelluy Berquin et nous advertissez incontinant de ce que vous en ferez affin de pourveoir aud. gentilhomme a ce quil ne perde plus icy temps sans cause»..
Mes ordres d'achat