LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

Lot 78
Estimation :
2500 - 3000 EUR
Résultat : 1 500EUR
LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)
2 L.S. «Loyse», Saint-Germain-en-Laye février-mars [1523 ?], au Premier Président Jean de Selve; contresignées par Philibert Babou; 1 page in-4 avec adresse chaque. Procès contre les officiers de sa baronnie de Château-du-Loir. 24 février. «Pource que mes officiers au Mayne sont apres a recouvrer aucunes lettres servans a monstrer de mon droit au proces que jay en la court contre les officiers du Chasteau du Loir, je desire et vous prie dautant que laffaire mest de consequance que faictes surceoir la plaidoyrie de ceste matiere en ladite court jusques au xve de mars prouchain que lesdites lettres pourront estre recouvertes»... 2 mars. «Jay esté advertye par mon conseil de Paris que a cause de lentreprinse de jurisdicion que font les officiers du chasteau du Loir contre mon auctorité et jurisdicion qui mappartient acause de mon conté du Maine tant par prevencion et premiere instance que ressore d'appel, se sont ensuiz plusieurs maulx et inconveniens et entre autres que maistre Jaques Guillon procureur dud. Chasteau du Loir a commis ung meurtre depuys nagueres pour raison duquel il est depresent prisonnier en la consiergerie et tend affin destre renvoyé devant ung juge neutre et autre que en nostre ville du Mans, qui seroit a nostre prejudice et contre les lettres de declaracion a moy octroyees sur ledit ressort a moy appartenant des jurisdicions et pource que lesd. lettres de declaracion vont encores estre publiees en la court, je vous prye que ce plustot que faire se pourra vous les faictes publyer, car par icelles sera mis ordre en la justice de mond. pays du Maine, et cesseront tous ces scandalles malefices et troubles qui se font acause de ce au soullaigement de mesd subgectz et acquit de ma conscience»..
Mes ordres d'achat